Moc prítomného okamžiku v praxi

Nie ste v živote šťastní, nemáte peniaze, máte zlé vzťahy s ľuďmi, máte problematické dieťa, máte podlomené zdravie, trpíte nespavosťou, prežívate úzkosť, ste v neustálom strese, skrátka v živote trpíte,

Ukážem Vám prečo.

Zoberme do úvahy, že ste materialista, že neveríte žiadnym „duchovným“ praktikám. Znamená to pre vás iba to, že jediné, čomu veríte je  hlas vo vašej hlave. Neustále, odkedy sa prebudíte vám tento hlas niečo nahovára, až do chvíle, kedy zaspíte. Ak nemôžete zaspať, je to iba preto, že hlas vo vašej hlave niekto rozpráva a vy venujete tomuto rozprávaniu svoju pozornosť . Ste totižto presvedčený, že vy ste týmto hlasom.

Nemusíte tomu veriť, ak chcete zistiť, či to je pravda, sami sa na to pozrite.

Ako? Veľmi jednoducho, tak, že si tento hlas uvedomíte. Nemusíte s ním nič robiť, iba si ho všimnite. Je tam. Komentuje všetko, čo počas dňa robíte, komentuje situácie, vraví vám, ako by veci mali byť, ako by byť nemali, hovorí vám akoby sa mal správať váš partner, ako by sa malo správať vaše dieťa, čo by ste mali vedieť, čo by ste mali robiť,  čo by ste naopak robiť nemali.

A čo robíte vy?

Snažíte sa neustále tomuto hlasu vyhovieť, pretože mu veríte. Veríte, že to, čo hovorí je pravda. Tým mu vlastne dovoľujete, aby určoval nielen váš pohľad na svet, ale aj to, ako sa cítite. Ak sa napríklad rozprávate s niekým, kto je pre vás dôležitý a váš hlas v hlave vám hovorí, že teraz prišlo na niečo, čo by ste mali vedieť a vy to neviete, automaticky sa začnete cítiť nedostatočný.  Ak naopak vám váš hlas hovorí, že teraz ste povedali niečo múdre, okamžite  začnete mať zo seba dobrý pocit.

Hlas vo vašej hlave rozhoduje za vás.

Napríklad, máte problémy v partnerskom vzťahu. Váš partner nerobí pre vás dosť, alebo vaša manželka na vás tlačí (je úplne jedno, na akú situáciu, či problém sa pozriete). Takže keď sa na to reálne pozriete, hlas vo vašej hlave vám hovorí, že situácia by mala byť iná, ako je. Vy však reálne vidíte, že ona iná nie je. Musí byť teda na vine vaša manželka, či váš partner. Neurobili veci tak, ako vám hovorí hlas vo vašej hlave. Zasa tým, kto vyvolá vo vás emócie nie je vaša manželka, či váš partner, je ním hlas vo vašej hlave.

Predstavte si, že hlas vo vašej hlave by vám hovoril v tej istej situácii, že to, čo urobila, urobil je v poriadku, či dokonca je to výnimočné. Okamžite by ste sa začali cítiť minimálne dobre, alebo dokonca výnimočne.

Čo robí napríklad reklama v našom živote?

Snaží sa zmeniť hlas v našej hlave, tak málo stačí. Ak sa jej to podarí, má vyhraté. Všetko ostatné urobíte Vy sami, pretože hlasu vo Vašej hlave veríte.

A to nie je všetko

Hlas vo Vašej hlave Vám nedovoľuje zažívať naplno to, čo sa práve deje. Odvádza Vás do minulosti, vytvára príbehy o tom, čo ste mali urobiť, čo ste nemali urobiť, čo ste mali, či nemali povedať, čo mal urobiť ten, či onen, alebo naopak do budúcnosti, čo bude s Vami, ak sa stane to, či ono.

Dáva Vám to zmysel?

A tu sa natíska otázka. Čo s tým?

Ak sa v živote cítite dobre, ste šťastní a spokojní, pokojne  verte hlasu vo svojej hlave ďalej.

No ak Váš život nie je zďaleka taký, by ste chceli aby bol, postačí drobná zmena.

Presmerovanie Vašej pozornosti z hlasu vo Vašej hlave na to, čo je skutočné. Keď hlas vo Vašej hlave nebude mať Vašu pozornosť, začne slabnúť, až napokon úplne zmizne.

Vďaka tomu sa môže zmeniť celý Váš život.

Vo Vašom živote zavládne pokoj a pohoda.

Geniálne, že?

Už chápete?

Je to jednoduché.

Meditácia.

Nie sedením so zatvorenými očami, v lotosovom sede.

Čo myslím pod pojmom meditácia?

Myslím tým presmerovanie našej pozornosti na našu skutočnú vnútornú podstatu. Na uvedomenie si toho, kto naozaj sme.

Možno sa teraz pýtate, ako to urobiť, keď ste v živote nič podobné nerobili? Alebo naopak robili a vždy neúspešne.

Viem presne ako sa cítite.

Cítila som sa rovnako, možno ešte horšie. V mojich začiatkoch som skúšala meditovať, a bola som presvedčená o tom, že ja to neviem.

Za posledné roky som však objavila, že meditácia je niečo iné, ako som si predstavovala. Prestala som veriť hlasu vo svojej hlave, presmerovala som svoju pozornosť a uvedomila som si, že veci môžu byť aj inak, ako som si myslela.

Môj život je úplne iný, oveľa spontánnejší, radostnejší, pokojnejší, ozajstnejší.

A tu je môj dôvod, prečo píšem tento článok.

Prvým a zásadným dôvodom bolo ukázať Vám, čo v skutočnosti riadi Váš život.

Keď si to uvedomíte, už to môže priniesť zásadné zmeny do Vášho života.

Druhý dôvod, prečo som článok napísala je, že chcem, aby ste povedali „Aha, toto mi dáva zmysel, toto môže fungovať, chcem vedieť viac.“

A ak si teraz toto hovoríte,

Je tu niečo pre Vás

Mám pre Vás pravidelný tréning, v Šali, kde Vám ukážem ako na to. A nielen to. Pravidelný znamená, že Vás budem pravidelne viesť, krôčik po krôčiku.

A práve tá pravidelnosť je dôležitá. Keď sa v živote učíme niečo nové, ak chceme uspieť, musíme tomu venovať svoj čas a pozornosť.

Čo za to dostaneme, už asi nemusím ani zdôrazňovať. Všetko som popísala vyššie. A je toho ešte oveľa viac. Možno najvýstižnejšie to vyjadril

Doktor Jon Kabat-Zinn:

K transformácii dochádza v širokej škále oblastí, v oveľa širšej, akú daná osoba očakávala, alebo sa domnievala, že je vôbec možná.“

Prvé interaktívne stretnutia k danej téme už máme za sebou, ešte stále sa však môžete pridať. Najbližšie sa stretneme už tento utorok

27.3.2018

v Materskom Centre „Mamy mamám“ o 18.30 hodine,

Vstup 5 Euro.

Ďakujem za Váš čas, a teším sa na osobné stretnutie!

Viera Belovičová

Tento článok môže pomôcť ľuďom, bez Vás sa však o ňom nedozvedia. Ďakujem Vám vopred za jeho šírenie, zdieľanie, či „like“.

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*