Inými očami

15302268_1343628969033303_27536533_o

Pravdu povediac, sama neviem, čo vo mne ma láka vymeniť   istotu za neistotu, prekročiť svoju komfortnú zónu a ísť do neznáma. Určite to nie je iba more, aj keď vymeniť hmlisté, veterné  počasie za teplé žiarivé slniečko a príjemné, málo chladivé more je pre mňa vždy lákavá predstava. Namýšľam si, že samo vedomie chce zažiť v mojom tele práve toto. Oddychujem. Vnímam prítomný okamih s dojatím a vďačnosťou za to, že som ho schopná vnímať. Pozorujem miestnych ľudí, ktorí ešte iba pričuchujú k turizmu, ich ochotu dať všetko, len aby si turistu získali, nemajúc veľa možností  zarobiť si na živobytie na tomto malilinkom piesočnatom kúsku zeme obklopenom slaným morom, ich rozpaky z toho, či to zvládli, ich nevinnosť a úprimnosť.

img_20161204_151833

Ochutnávam jedlá, ktoré vôbec nepripomínajú tie naše, a napriek tomu sú lahodné. Úžasné čerstvé ovocné šťavy z ovocia, ktorého názov neviem ani vysloviť.

img_20161208_141808

Rozhovor mojou rozpačitou angličtinou a na druhej strane veľmi podobnou tej mojej, plus ruky, nohy, úsmevy,  gestá. Hojdajúc sa dlhé hodiny po večeroch na hojdačke pri mori, vnímajúc teplý vánok na mojich ramenách, pozorujem život tvorov, ktorých domovom je táto gýčovo tyrkysová voda, ich boj o potravu, ladný rýchly pohyb obrovských rají, stovky malých chodiacich krabov, s výstižným pomenovaním, pustovník, ktoré keď cítia nebezpečenstvo, stanú sa na okamžik kameňom, na nerozoznanie od toho ozajstného.

img_5662

A občasné správy z domova, ktorý na čas moja myseľ nemá pod kontrolou, ako skúška bdelej prítomnosti, dôvera, že keď nepôjde trajekt kvôli zlému počasiu, alebo si kapitán dlhšie pospí, že bude o nás postarané.

Stopy v piesku, ktoré rýchlo zmýva teplá voda, ako symbol pominuteľnosti.

img_20161204_154843

To je moja realita na pár dní a som za ňu nesmierne vďačná. V srdci cítim teplo, ten pocit dojatia z toho, že môžem byť svedkom aj takéhoto spôsobu života.

img_5785

Sú to Maledivy mojimi očami.

Táto realita ďaleko predstihuje realitu, ktorú bolo možné očakávať z obrázkov. Táto skutočná? realita je o niečom úplne inom, dá sa iba zažiť. Je moja, zostáva uložená niekde v mojej pamäti, s pocitmi dojatia, vďačnosti, radosti, obdivu, pri spomienke na ňu.

15423508_1355947084468158_1868388400_n

Neuveriteľná špina, neporiadok, smetisko, izby bez okien, špinavá kúpeľňa, čašníci, ktorí nemajú ten grif, prinesú účet skôr, ako sme oň požiadali, nemožnosť  dať  si kvapku alkoholu, lebo moslimovia to majú zakázané, neberúc ohľady na nás turistov,  zahalené ženy, ktoré by najradšej aj nás videli zahalené, nemožnosť kúpania sa v plavkách kdekoľvek na ostrove, iba vo vyhradenom priestore, ktorú volajú bikiny pláž, rozmočená  piza urobená z pita chleba.

img_5635

Nedokonalá angličtina obsluhujúceho personálu. Nedodržaný cestovný poriadok trajektov, jediného spôsobu prepravy medzi ostrovmi  za normálnu cenu. Háveď na pláži.

img_5776

Sú to Maledivy očami mojej kamarátky.

Táto realita ďaleko zaostáva za realitou, ktorú bolo možné očakávať z obrázkov. Táto skutočná? realita je o niečom úplne inom, dá sa iba zažiť. Je mojej kamarátky, zostáva uložená niekde v jej pamäti, s pocitmi sklamania, nedôvery a niekedy možno aj s pocitom hnusu pri spomienke na ňu.

Ktorá je tá skutočná?

Je vôbec niektorá  z nich skutočná?

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*