KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM?

kto som

KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM?

Naozaj sa môžeme slobodne rozhodnúť? Stalo sa vám už niekedy, že ste sa rozhodli, že od zajtrajšieho rána nebudete jesť, alebo začnete cvičiť, či prestanete fajčiť, či už nebudete kričať na deti, hádať sa s partnerom, zbavíte sa zlozvykov?

A prišlo zajtrajšie ráno, rozhodnutie sa rozplynulo. Alebo ste pár dní vydržali. A s pocitom viny ste nakoniec  konštatovali, že nemáte dosť  pevnej vôle.

Je niekto vo vás, kto je silnejší ako Vy?

Kto to je?

KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM?

Predstavte si, že si domov prinesiete nový počítač, zapnete ho, rozsvieti sa, ale nie sú v ňom žiadne programy. Ako keď mama donesie domov z pôrodnice malé bábätko. Je čistým listom, ako ten počítač, nevie nič o svete, do ktorého sa narodilo. Disponuje iba pudmi, a je celkom odkázané na vás.  Čo urobíte s počítačom? Naprogramujete ho. A čo urobíte s malým bábätkom? Naprogramujete ho. Ako? Vy už viete niečo o tomto svete, alebo si to aspoň myslíte. Naučili vás to vaši rodičia, učitelia, tí, ktorí boli pre vás autoritami. Pomaly vás zoznamovali zo svetom a vraveli vám poučky, ktoré ich niekto niekedy naučil. Snažili sa vás v dobrej vôli naučiť niečo o tomto svete.  Učili vás, čo je dobré a čo je zlé.  Ako sa máte správať, čo je prijateľné, čo nie je. A tak vás  programovali, ako ten počítač. Už ako malé deti ste vypozorovali, že keď robíte niečo, rodičia to oceňujú a milujú vás a keď robíte niečo iné, hnevajú sa na vás, trestajú vás.  Vy ste túžili po ich láske. Snažili ste sa robiť to, za čo ste sa cítili milovaní. Aha, toto je dobré a toto dobré nie je. Toto je správne a toto nie. „bez práce nie sú koláče“, „kto neskoro chodí, sám sebe škodí“, „lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche“, „učený nikto z neba nespadol“. Naučili ste sa mnohé pravidlá, a ste presvedčení, že sú správne, to je jasné, každý to predsa vie, tak to musí byť pravda, odovzdávate to ďalej.  Ste naprogramovaný.  Prestali ste byť tým, čím ste boli, a začali ste hrať rolu. Ste  herec. Ak vás naučili,  že hnevať sa je zlé, snažíte sa nikdy neprejaviť svoj hnev.  Bojíte sa svojho hnevu, a v jednom momente, keď ste ho plný, posledná kvapka vyvolá búrku, kričíte, rozhadzujete rukami a neviete to ovládať. Keď to celé prejde, cítite sa pod psa, bez energie a s pocitom viny. Ste zlý človek. Možno si hovoríte, že už nabudúce to neurobíte, už neprejavíte svoj hnev, a nabudúce sa vám to stane znovu, nestojíte za nič, nemáte žiadnu pevnú vôľu. O niektorých svojich programoch vôbec neviete, neviete, že sú uložené vo vašom vnútri. Pravdu povediac, o väčšine z nich vôbec neviete. Sú tam a fungujú úplne automaticky. Riadia váš život.

Alebo vás naučili, že uspokojovať svoje potreby je sebecké a vy sa teraz vo svojom živote hráte rolu, že pomáhate iným, robíte všetko preto, aby bolo vaše okolie spokojné, aby ste mali zo seba dobrý pocit, pomohol som. A čakáte, že vás za to bude okolie milovať? Ale čo to, oni to nevidia, oni to neoceňujú, oni Vás využívajú. A už to robiť nebudem, hovoríte si,  vzdorujete, ale nakoniec predsa povolíte, alebo si nájdete iného človeka, dúfajúc, že tento vás konečne ocení.

Možno hráte úplne inú rolu a už si ani neuvedomujete, že hráte. Nechcete si uvedomiť, radšej sa zahľadíte na televíznu obrazovku, alebo otvoríte chladničku.

KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM?

Ste ten nepopísaný list papiera, ktorým ste boli, keď ste sa narodil na tento svet? Pozeráte závistlivo na malé deti a spomínate, aký bol svet krásny, keď ste boli malí, či mladí? Keď ste ešte boli aspoň z časti sami sebou? Kam sa to podelo? Kto vám to vzal?

Možno ste vyskúšali nejaké metódy sebarozvoja , prečítali ste si, aké dôležité je mať rád sám seba a tak sa snažíte rôznymi technikami milovať sám seba.

Skúste sa však zamyslieť? Ako môžete milovať  toho niekoho, kým vôbec nie ste. Vy to viete, vy to cítite, že nie ste tým, koho ukazujete svetu.  Ste? Predstavte si, že by ľudia mohli čítať vaše myšlienky.  A keby aj nie všetci ľudia, iba jeden jediný, váš partner. A ak nie ste práve čerstvo „zamilovaný“, išli by ste do toho? Cítite, že je vo vás niekto, koho nechcete ukázať svetu. Hráte rolu, ako herec a snažíte sa milovať tú rolu. To nepôjde, to nie ste vy. A vy chcete, aby vás miloval váš partner? A koho má vlastne milovať? Toho, čo je vo vnútri, koho vôbec neukazujete svetu? Alebo toho, koho svetu ukazujete? Toho možno miluje, ale vy to necítite, ako by ste mohli, veď to nie ste vy? A tak darmo túžite po láske. A niekedy tú rolu neustojíte, snažíte sa stoj čo stoj, a predsa sa prejavíte. To nie som ja, utešujete sa, to ma iba vyprovokoval.  Ste v začarovanom kruhu.

KTO SOM? KTO VLASTNE SOM?

Čo keby ste skúsili vytiahnuť toho ozajstného na svetlo božie? Toho, o ktorom viete, že je tam, ale nedovolíte mu ísť von, nemáte tú odvahu, nemáte tú guráž. Čo ak by sa vám to celé, čo ste budovali celý život zosypalo? Nie, to si asi nemôžete dovoliť. Keby sa to o Vás dozvedeli, to si nedovolíte ani v najstrašnejších predstavách.  Nie, to nemôžete pripustiť.  Ale veď  ste úspešný, či nie? Tak ste aspoň skromný. Či nie? Tak potom láskavý. Alebo usilovný?

…. pozrite sa na mňa, milujte ma, som lepší ako iní. Pozrite sa, oni sú takí a takí, ale ja nie?

V akom vnútornom boji to žijete?

Možno ste sa dostali k ezoterike a začínate cítiť lásku.  Lásku posielate všetkým ľuďom, planéte, zvieratám, všetkým, ste lepší človek. Možno nejete mäso, možno nepozeráte televízor. Ste lepší človek.  Ešte lepšie ste ukryli  toho zlého vo vás.

Viete, ako sa malé deti boja buba, ktorý je v tme pod posteľou? A tak sa vy bojíte toho, o kom si myslíte, že naozaj ste. Nepozreli ste sa naňho, bojíte sa toho, čo by ste mohli uvidieť.

Celý život sa skrývate, trpíte a ste presvedčení, že to utrpenie vám spôsobujú iní. Keby boli takí, či onakí, mali by ste sa dobre, boli by ste šťastní. Meníte partnerov, meníte prácu, meníte domy, alebo naopak, už ste rezignovali a myslíte si, že nič nemá cenu, že to už nejako dožijete. Keď sa stretnete so známymi, vravíte „mám sa dobre“, a preberáte nešťastie iných, či hodnotíte tých druhých, aby ste sa utvrdili v tom, že s vami to nie je až také zlé. Alebo naopak, vystavali ste svoju rolu na tom, ako sa máte zle, ako sa vám nič nedarí, a ste výnimočný práve v tom nešťastí?

KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM?

Tak čo? Máte tú guráž a vytiahnete buba spod postele? Skúsite? Čo ak Vás čaká objav, o ktorom vôbec netušíte. Čo ak tam bubo  vôbec nie je. Čo ak je iba  ilúziou, čo ak ho  vytvoril iba váš strach?

KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM?

A pravidlá sa menia. Milovaný budeš, keď budeš úspešný. Keď budeš mať postavenie, dom, manželku, deti, keď budeš mať vysokú školu, keď budeš oblečený podľa najnovšej módy, keď budeš piť minerálku značky….., alebo mať auto značky……  Naháňajte sa!

Alebo si poviete STOP! ?

KTO SOM? KTO NAOZAJ SOM???

 

 

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*