Vianoce – sviatky pokoja???

img_5850Pamätám sa, keď som bola mladá a naša dcérka bola ešte malé dievčatko, môj manžel odchádzal vždy na štedrý deň na 2-3 hodinky von, pokecať si s kamarátom. Nepáčilo sa mi to, mala som toľko toho na práci a on pokojne odišiel namiesto toho, aby sa naháňal so mnou.

Dnes, keď si sadám k papieru, aby som napísala pár slov o Vianociach, prišiel mi na um tento jeho zvyk. Nepáčilo sa mi to, možno som niekde  v hĺbke duše cítila, že aj ja by som to chcela mať Vianoce tým, čím naozaj sú, nenaháňať sa, nelietať, iba byť.

Trvalo mi hodne rokov, kým som k tomu naozaj dospela. Nepomohlo, že som si prečítala články o tom, že Vianoce sú sviatkami pokoja, skôr naopak, vyvolávalo to vo mne pocit viny, prečo to ja neviem urobiť? Prečo je pre mňa dôležité mať krásny vianočný stromček, darčeky, ktoré rozžiaria oči, kopu vyzdobených medovníkov, možno až neprimeranú vianočnú výzdobu, možno až prebytok jedla, tým všetkým pre mňa boli Vianoce, hoci som túžila aby boli iba pokojom. Neboli.

Dnes, zvyknem hovorievať, že aj keď už mám nejakých tých pár rôčkov, nechcela by som sa vrátiť späť k mladosti, keď som bola plná rozporov, keď to, čo bolo, takmer nikdy nebolo dobré.

Dnes, jeden deň pred tým čarovným večerom, ktorý obvykle býval časom najväčšieho stresu, dnes je tu ten vytúžený pokoj. Je tu, hoci stále je pre mňa dôležité mať krásny vianočný stromček, darčeky, ktoré rozžiaria oči, kopa vyzdobených medovníkov, možno až neprimeraná vianočná výzdobu, možno až prebytok jedla. Čo sa teda zmenilo? Tá zmena je navonok taká drobná, a vlastne ani neviem, či sa dá celkom dobre opísať. Nenastala v mojom vnútri, ale týka sa ho. Svoju pozornosť dnes rovnako ako vonkajším veciam venujem aj tým vnútorným. Ten pokoj, o ktorom sa všade píše a hovorí, (a nikto ho nikdy nevidel), ten pokoj tam vždy bol, nevidela som ho, necítila som ho. Je v každom z nás, a je rovnako dôležitý, ako všetko to vonkajšie. Nie že by to vonkajšie nebolo dôležité, je, rovnako dôležité je však aj to vnútorné. Bez neho to nie je a nikdy nebude úplné. Bez neho budeme stále cítiť, že to nie je celkom ono. Bez neho, šťastie nikdy nebude dokonalé, nech urobíme čokoľvek, stretneme kohokoľvek, budeme čímkoľvek, či budeme mať všetko, po čom sme vždy túžili.

Nerobím si nárok na to, že si prečítate tento článok, posadíte sa do meditačnej polohy a precítite. Možno však raz, keď  už budete mať naozaj všetkého plné zuby, keď už budete mať naozaj všetko po čom ste túžili a napriek tomu nebudete šťastní, alebo naopak, keď zistíte, že nikdy nebudete mať všetko, čo potrebujete k tomu, aby ste boli šťastní, možno vtedy skúsite.

Áno, je v sede,  so zatvorenými očami. Áno, meditácia. Napriek tomu  na použitie v bežnom živote, v časovom strese, v emóciách,  vždy. Bez zatvorených očí a bez polohy s prekríženými nohami.

Vonkajšie vplyvy sú pre našu myseľ také dôležité, že našu pozornosť vytrháva od nás samotných,  z nášho vnútra, pretože chce vidieť, vedieť, zažiť, byť pri tom. Preto prvý, druhý, tretí krát v sede, so zatvorenými očami, aby sme mali čo najmenej podnetov, aby sme si udržali svoju pozornosť v svojom tele. A potom už vždy. Hovoríme tomu dvojitá pozornosť. Časť svojej pozornosti venujeme tomu, čo sa deje vonku a časť pozornosti tomu, čo je v nás. Keď si na to zvykneme, náš život už nikdy nebude taký aký bol. Navždy tu bude dlho hľadané šťastie a pokoj. Navždy tu budú Vianoce.

Možno máte otázky, možno celkom nerozumiete. Nič nie je prekážkou. Iba si sadnite, zatvorte oči a skúste. Áno, raz nebude stačiť, tak, ako nestačí, keď sa učíte napríklad šoférovať, raz sadnúť za volant. Keď to skúsite po prvý krát, zdá sa vám nemožné toľko vecí obslúžiť naraz. A keď potom už šoférovať viete, všetko ide samo, a dokonca môžete pri tom aj telefonovať (keď vás nevidia). Čím viac to robíte, tým lepšie to ide. To isté bude aj s vašou pozornosťou. Najskôr možno kostrbaté, ale za krátky čas budete presne vedieť, o čom hovorím.

Ak v tom nebudete chcieť byť sami, príďte, budeme mať v Šali pravidelné  večerné meditácie. Viac o nich, ako aj o vedecky dokázaných účinkoch meditácie, či dvojitej pozornosti sa dočítate v pripravovanom článku o meditačnej posilňovni v Šali.

A už iba Vianočný darček pre vás,  na záver, pustite si audio.

 

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*