Parga 2015 – podrobnosti

IMG_9939

„Na bielo natreté domy, farebné okenice, rozkvitnuté nádoby a červené škridle. Úzke schodíky v kľukatých uličkách, kúsok miesta na priedomí s posedením, opálené deti v šortkách stále kamsi bežiace a neutíchajúca diskusia domácich. Pohojdávajúce sa loďky, ostrovčeky ako šmuhy na plátne, azúrové more, ryby a rybári.  Parga – črepina krásy na gréckej pevnine.“

Keď som po prvý krát navštívila toto malebné miesto na zemi, hneď som si ho zamilovala. Akosi som cítila, že na toto miesto sa budem vracať.

Parga leží v blízkosti Albánska, neďaleko od ostrova Korfu. Je to nádherné mesto, ktoré ešte dovolenkári celkom neobjavili. More je tu naozaj priezračné, v septembri s teplotou tak práve na radovánky v ňom. Ak sa prihlásite na našu dovolenku, určite budeme veľa času tráviť práve pri mori.

Poďme pekne po poriadku. Možno si tak ako ja lámete hlavu nad tým, či zvládnete cestu autobusom, koľko to trvá. Vôbec sa nečudujem, tiež som si kládla takéto otázky. Cesta trvá cca 24 hodín, odchádza sa ráno a na druhý deň ráno sme na Parge. Autobus je pohodlný, vodiči profesionáli, každé 3 hodinky je zastávka, ale taká naozaj, kde sa môžete prejsť, najesť, ponaťahovať. Nikto Vás nenaháňa, všetko plynie tak, ako má. Pýtate sa prečo autobusom? Pretože Parga nie je klasická destinácia v Grécku, ktorú bežne slovenskí turisti navštevujú. Zo Slovenska sa na blízke letisko nelieta, najbližšie odlety sú z Prahy a to iste sami uznáte, je trošku nepohodlné. Napriek tomu som vybrala práve Pargu. Vlani som si to zažila na vlastnej koži, všetko okukala, prešla, zažila, aby som Vám v tomto roku mohla dať vyčerpávajúce informácie. Vybrala som ju preto, že som tak nejako tušila, že afmosféra tohoto miesta bude presne to, čo hľadám. A naozaj, nesklamala ma a nesklame ani Vás.

Okrem krásneho čistého mora je v Parge Benátska pevnosť, odkiaľ je nádherný výhľad na celý záliv, kde sa mestečko rozprestiera. V blízkosti Pargy sa dá urobiť pekná túra na vodopády a kto má rád dlhšie prechádzky na zrúcaninu hradu, z ktorej sa otvárajú nádherné výhľady.  V okolí Pargy je viacero krásnych pláží, dá sa na ne ísť pešo, aj na vzdialenejšie, ako zaujímavá prechádzka cez olivový háj, ale aj vodným taxíkom, či na skútroch. Takýto výlet si určite spoločne urobíme.

Ubytovanie zabezpečené v apartmánových domoch v dvoj až štvorlôžkových apartmánoch s kuchynkou a príslušenstvom (WC, sprcha). Apartmánový dom Sakís je od pláže vzdialený cca 5 minút chôdze, izby a kuchynka sú však najmenšie. Ostatné ubytovanie je vzdialené od Sakisu do 200 m, izby a kuchynky sú priestrannejšie a podľa môjho názoru krajšie.

Stravovanie nie je v cene zájazdu, domáca pani so Sakisu však pestuje zeleninu a predáva vlastný olivový olej, pokiaľ ste vegetariáni, s takouto stravou budete určite spokojní. Pokiaľ nie, môžete si zo sebou zobrať nejaké polotovary, autobus odnesie, ale v blízkosti ubytovania sa nachádzajú reštaurácie, kde sa dá dobre najesť, ochutnať grécke špeciality. Parga je drahšia destinácia, navštevujú ju hlavne turisti zo západu, čo sa odráža na cenách. Napriek tomu sa dá najesť aj za lacný peniaz, za 2 eurá kúpite gyros, relatívne lacná je aj piza, či grécky šalát.

Možno Vás zaujíma predbežný program a pýtate sa ako to tam asi bude fungovať. Každé ráno si zacvičíme jogu, alebo podobné cvičenia. Cvičenie bude nenáročné, pre všetkých podľa každého možností, a po joge si dáme krátku meditáciu, prípravu na deň. Žiadna z aktivít nie je povinná, všetky sú dobrovoľné. Vždy sa môžete rozhodnúť, či pôjdete na spoločný program, alebo si urobíte program individuálny. Potom si dáme raňajky, obdodíky s výborným pečivom sú v blízkosti každého apartmánového domu a potom nejaký spoločný program (kúpanie, športy na pláži, niekedy spoločný výlet), program ešte upresníme a vždy je ho možné meniť aj za pochodu podľa možností a počasia. Potom bude obed s obednou prestávkou, nasleduje zasa relaxačná časť (znovu pri pláži, alebo iné aktivity  v okolí). Okolo 17. tej hodiny budeme mať spoločné posedenie. V tomto časovom priestore sú naplánované workshopy, zoznámenie s metódou Cesta, ale aj krátke spoločné procesy podľa metódy Cesta, krátke prednášky, besedy a ďalšie zaujímavé zážitkové aktivity. Ďalej bude nasledovať večera, niekedy v apartmánoch, niekedy sa vydáme spolu do mestečka a navečeriame sa tam, niekedy plánujeme spoločenské hry a ďalšie prekvapenia.

Plánujem spoločné výlety, (výlety nie sú započítané v cene zájazdu), jednodený výlet loďou na blízke ostrovy Paxox a Antipaxox je v cene cca 25 Euro. Zaujímavým výletom je výlet na kláštory Metery, kto ste ešte neboli, určite odporúčam.

Časť programu je pevne stanovená, časť programu sa môže meniť, podľa našej a Vašej nálady, chute, podľa počasia a iných okolností.

Verim, že tejto dovolenke prežijete nezabudnuteľné chvíle a stretnete ľudí, ktorí sa navždy zapíšu do Vašich sŕdc.

Všetky ostatné informácie získate na mailovej adrese info@ivanamedvedova.sk, alebo na t.č. 0917761608

Tešíme sa na spoločnú dovolenku s Vami.

S láskou a úctou
Vierka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*