I love Bali!

Pyšne si vykračujem v tričku s týmto nápisom. Práve som sa vrátila z raja. Áno, Bali je pre mňa raj na zemi. Cestujem rada a často, navštívila som mnohé exotické destinácie, a zriedkakedy sa vraciam späť na to isté miesto. Veď na zemi je toľko krás, ktoré som ešte nevidela.

Bali je výnimka, je veľmi, veľmi ďaleko, kúsok od Austrálie, a napriek tomu som tam bola už 2 krát a chystám sa tretí. Čo ma vracia na Bali?

Pýtajú sa ma známi, prečo práve Bali? Pravdu povediac neviem na to odpovedať. Čo sa mi tam tak páči? Ľudia, neskutočne milí, prívetiví, ústretoví a pritom vôbec nie dotieraví. Ponúknu Ti svoje srdce, všetko, čo majú, keď chceš ber, keď nechceš, nemusíš. Pokora. Máme sa čo učiť.

Jedlo. Nie som gurmán, prečo jedlo? Chutné, zdravé, lahodiace oku, v príjemnom prostredí za neuveriteľnú cenu.

Ovocie, ktoré nepoznáme, dračie ovocie, hadie ovocie, banány, ktoré chutia úplne inak ako u nás, mango, ananás, sladké pomaranče, mangustin, čerstvé šťavy lahodnej chuti.

Kontrasty. Chudoba a luxus vedľa seba.

Príjemné počasie, vlhko, teplo, osvieženie v oceáne, ktorý vlastne ani nie je osviežujúci, 30 stupňov, voda, v ktorej môžeš byť hodiny a hodiny, zima Ti určite nebude, veď sme takmer na rovníku. Slniečko  a zriedkakedy dážď, nepotrebuješ dáždnik, stačí vyzliecť tričko a zostať iba v plavkách a šľapkách a nechať príjemné kvapky stekať po tvári. O pol hodinku je dážď minulosťou a tvár Ti zasa zohrieva príjemné slniečko.

Príroda, napovedá mi Marcel, Bálijčan, sprievodca, ktorý sa naučil hovoriť česky. Rozumie mi, ja rozumiem jemu. Ukazuje to najkrajšie, čo na Bali je. A nie je toho málo. Nie je to na miestach, kde sa to hemží turistami, je to to pravé Bali, ktoré je turistami ešte málo dotknuté. To v bedekeroch nenájdeš.

Zrejme to už dlho nebude, turisti objavili raj na zemi a každým rokom ich prichádza na Bali viac a viac.

Ešte stále sa zdržiavajú viac pri Dempasare, v Kute, či Ubude. Avšak stále viac a viac ich začína prichádzať do Amedu, budujú sa nové a nové domčeky pre turistov. V Amede nenájdeš obrovské hotely, iba malé rezorty pre zopár ľudí.  Keď som bola na Bali po prvý krát, rezervovala som si ubytovanie v Amede, nerozmýšľala som, srdce ma tam ťahalo. Keď som si potom kúpila turistického sprievodcu a prečítala som si, že Amed je zapadnutý kút v ktorom nie je čo robiť, prichádzala som tam s obavami.

Nepotvrdili sa.  Hoci Amed je naozaj chudobná časť Bali, stále pôvodná, kde žijú skutoční Bálijčania svoje vlastné životy, mnohí nikde inde neboli. Nepracujú vo fabrikách ako my, žijú pokojne. Ráno chlapi vychádzajú na more, aby nachytali ryby. Časť si nechajú pre seba, a časť predajú, aby si kúpili ryžu. Jedia skromne, ryžu, ryžu a ryžu. A niekedy ryby, spolu s vynikajúcou štipľavou bálijskou omáčkou, ktorú ak máte radi spice, musíte ochutnať. A arašídy, ktoré Vám ponúknu, snáď ani nepripomínajú tie, ktoré ste jedli na Slovensku. V zimných mesiacoch, december, január, kedy je na Bali obdobie dažďov, fúka silný vietor a často prší, bálijčanie nevychádzajú na lov. Jedia iba ryžu.

Všetci sa usmievajú, chcú sa s Vami fotiť, od malička učia deti vážiť si turistov. „Biele vápenky“, ako zo žartu hovorí Marcel majú peniaze, prišli ich na Bali utratiť a domáci si to uvedomujú, že turizmus im pomáha k lepšiemu životu.

Úzka cesta, ale aj odpadky, „prečo to neupracú, veď majú času a času“, hovorí mi kamarátka. Pretože to je ich život, ich myseľ nie je na poriadok, ako naša. Im to neprekáža, ….

Bali raj na zemi, hovorí Marcel a ja mu dávam za pravdu. Väčšina ľudí vyznáva hinduizmus. Veria, že ak v tomto živote budú „zlí“, v budúcom sa narodia možno ak o psi. Pes na Bali nemá dobrý život, hovoria. Cítiš sa tam v bezpečí. Cítiš sa tam vítaný, cítiš sa tam doma, akoby si tam už niekedy žil.

„Sin ken ken“, na Bali nič nie je problém. Usmievaj sa a buď šťastný. Preto si tu na zemi.

I love Bali, svieti na mojom tričku. Nie je to iba Amed, navštívila som veľa zaujímavých miest, Lovinu na severe, Sidemen vo vnútrozemí s úchvatným výhľadom na ryžové terasy – mimochodom takú nádhernú zelenú ste ešte nevideli -, Sanur so vzrastajúcich cestovným ruchom a odchádzajúcim morom pri odlive, Ubud, umelecké centrum ostrova, ktoré má atmosforu a opičí prales, kde opice žijú svoj život priamo pred Vami, pobrežnú Cadnidásu, ktorá je niečo medzi Amedom a Sanurom, nie je ešte turistami úplne objavená, ale už to nie je Amed, a Nusa Dua, umelo budované destinácie pre nás turistov, aby sme mali to, čo od dovolenky požadujeme, luxus, čistotu, západný štýl života, niečo, o čom Bali vôbec nie je, ale napĺňa to naše očakávania o luxusnej dovolenke.

Kráľovský vodný palác, vodopády, domček na strome, ktorý v sprievodcoch nenájdete, stvorený na meditáciu, sopky, ktoré sú stále ešte činné, domčeky, v ktorých bývajú chudobní bálijčania, ale aj tie, ktoré si môžu dovoliť iba zopár ľudí na Bali. Možno obed v Bálijskej rodine. Možno večera v najluxusnejšej reštaurácia na Bali bez toho, aby zruinovala Vašu peňaženku.

To všetko a nie iba  to je Bali. Napadlo mi spojenie Bali a AHA, AHA dovolenka na Bali.

Áno, nebude to pre každého, miesta sú obmedzené, maximálne 10 ľudí  a traja AHA sprievodcovia, ja a moji zlatí kolegovia Irenka a Tibko. Ubytovanie veľmi príjemné, nie v luxusných rezortoch pre stovky ľudí, iba pre nás a možno pár ďalších. Meditácie, joga, smiech, radosť, ale aj pokoj. Vnútorný a vonkajší svet v súlade. „AHA“ momenty, východy slnka nad morom, šnorchlovanie s rybičkami. Nákupy suvenírov, Bali tak, ako ho bežný turista nepozná.

Bali ako raj na zemi.

I love Bali!

P.S.

Ak sa už neviete dočkať, kedy to bude, zrejme na prelome februára a marca 2017. Ak budeme mať viac aktuálnych informácií, podelíme sa o ne s Vami práve tu, na tejto stránke.

Comments

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*